Přeskočit na obsah

Jak sbalit batoh

…na trojdenní výpravu, aby byl co nejlehčí?

Sbalte pouze to, co je v seznamu v mailu, který vám k akci přišel. Víc opravdu není třeba.

Oblečení…

Kolik je dost a kolik je moc?

Skladba oblečení je pořád stejná jaro, léto, podzim, zima. A to kupodivu ať se jede na základnu nebo pod stan/celtu (Dobře, v zimě se pod celtu hodí vzít i větrovkou a náhradní kalhoty s rukavicemi – to ale ve světluškách nemusíte řešit 😉).

Bohatě stačí oblečení, ve kterém vaše světluška přijde na sraz + pyžamo (viz výše) + 1 teplá vrstva navíc.

Rezerva

Samozřejmě spodní prádlo a jedny teplé ponožky navíc.

Pokud se hodně bojíte, přibalte ještě jednu tenčí vrstvu (teplejší triko s dlouhým rukávem/tenkou mikinu). A ptejte se, po skončení výpravy vaší světlušky, co využila.

Časem to společně vychytáte. 😉

Pyžamo

…jako náhradní oblečení

Doporučuju sestavit výletní pyžamo z běžného oblečení (tepláky/legíny, triko s dlouhým rukávem). V případě nouze (promoknutí/fatální zašpinění) ho může vaše ratolest použít jako náhradní oblečení. Do druhého dne se většinou podaří původní oblečení usušit, takže je opět k použití. Nebo vám prostě světluška přijede v „pyžamu“, ale nebude se cítit vůbec divně. 🙂

Páteční večeře

Další typická položka výletového seznamu. Pokud chcete dát svému dítku svačinu „na cestu“, tedy do večeře, určitě nemá smysl balit něco většího než 1 tyčinku nebo jablíčko. S velkou mírou pravděpodobnosti tuto svačinku stejně nestihne ve víru všeho dění sníst.

Jsem přesvědčená o tom, že máte přehled o tom, kolik toho vaše světluška asi sní. Já mám pocit, že 1 napěchovaná svačinová krabička je už lehce nad síly průměrné světlušky. Vždycky toho hromada zbyde a tvoří podstatnou část snídaně, abychom svačinky nenechaly zkazit.

Pak tedy zbývá zase to, co jsme měly naplánované na snídani…

Hygiena

= kartáček, pasta, hřeben, (malý ručník).

Využití ručníku je pouze na otření tváře po vyčištění zubů.

A to pouze v případě, že si světluška vzpomene, že ho má, kde ho má a bude ho mít zrovna po ruce… 😁

Náhradní boty?

Je pravda, že mokré boty nejsou na výpravách velkou vzácností. Stačí rozcvička v mokré trávě a je to. Ideální je tedy mít s sebou dobré a dobře naimpregnované boty.

V momentě, kdy někdo nahlásí mokré boty se zatápí v kamnech a spouští se sušící proces, který do druhého dne zbaví boty nejhorší vlhkosti. Pro případ nouze doporučuji mít s sebou pár listů novin (takové namačkané noviny v botách umí divy) a teplé ponožky navíc (!).

Pokud přecejen chcete dát své ratolesti náhradní boty s sebou, do batohu jí sbalte ty lehčí a menší. Velké pohorky se jí lépe ponesou na nohách než na zádech. 😉

Balení

V ideálním případě, balte batoh se svou dcerkou. Bude lépe vědět, kde co má, a že to má.

Na každé výpravě je proplakáno slziček, protože „maminka mi nenabalila hřeben/nemám pyžamo“.

Ve většině případů jsme všechny poztrácené věci po důkladném pročesání krosny společně našly, ale když budete batoh balit se svou světluškou, zvyšujete šanci, že se výletový večer obejde bez pláče. 🙂