Přeskočit na obsah

Jak vybrat krosnu

…vše sbalené v jednom batohu.

Tak končí mnohé pozvánky na vícedenní akce. Protože spacák a karimatku v ruce 5 kilometrů lesem tahat nechcete a už vůbec je nechcete zapomenout ve vlaku při nevyhnutelném vystupovacím šrumci. 🙂

Pokud ale žádný takový batoh doma nemáte, nastává otázka, jak by takový batoh měl vypadat? Zvlášť, když na jeho pořízení máte někdy pouhý týden času…
Pokusím se vám poskytnout pár tipů na co při výběru zaměřit svou pozornost.

Velikost 40-55 l

40l…

  • Na běžnou trojdenní výpravu zcela dostačující. Hrozí ale, že budete muset pořídit pár drobných mini vychytávek jako je cestovní balení zubní pasty (šamponu, sprcháče, …) nebo rychleschnoucí a ultralehký malý ručník.
  • Také karimatku pravděpodobně budete připevňovat zvenku na batoh, ale to není nic proti ničemu.
  • Zkrátka tato velikost bude vaši ratolest motivovat k tomu, aby se naučila batoh balit a ne naházet věci jen tak halabala.

55l…

  • Pro potřeby světlušky naprosto ohromný.
  • S trochou šikovnosti se do něj za pár let nabalí i na 10 denní zahraniční expedici sakum prdum*.

Větší batohy nemá moc cenu pořizovat. Když je naplníte, stejně je vaše světluška neunese. 😉

*Nicméně, jestli se do něj nabalí na 3 týdenní letní tábor ve skautském věku (12-15 let), za to ruku do ohně nedám. Tam jde ale spíš o přenesení věci na tábořiště a jeden třídenní výlet v průběhu tábora s menším množstvím věcí. Situaci lze řešit buď naplněním ještě jednoho menšího batůžku nebo koupí větší, ne tak propracované krosny pouze na tábory. Na většinu akcí opravdu považuji za nejpraktičtější výše uvedené velikostní rozpětí.

Prvky batohu

ZIP pro přístup k věcem

Zip pro přístup k věcem ve spodní části batohu (typicky ke spacáku): Za mě osobně to není nezbytnost, ale spousta lidí si chválí. Jsou dvě verze.

Zip napříč spodní částí batohu nebo zip, který jde podélně po celé délce přední stěny. Je tak možné otevřít batoh jako „kufr“. Druhá varianta mi připadá praktičtější.

Pláštěnka na batoh

Pravděpodobně většina dnešních batohů pláštěnu má ve výbavě. Nevydrží všechno, ale každá trocha se počítá. Taky se nebudete bát shodit batoh na deštěm nasáklou zem a dát si v klidu a lehkosti svačinku. 🙂

Kdyby náhodou batoh pláštěnu neměl, doporučuju koupit o něco větší – batoh se vám pod ní vejde i v případě, že na něj připevníte karimatku. 😉

Přezky

Přezky pro nastavení výšky popruhů: Přezky pro nastavení délky popruhu na nošení mají batohy všechny. V jejich horní části mají ty propracovanější ještě další řemínek. Je to prvek, díky kterému si můžete batoh ještě lépe přizpůsobit, aby se pěkně nosil.

Pokud očekáváte, že bude batoh používán i na delší nošení (celodenní túra, vandr, puťák apod.), jednoznačně doporučuji.

Bederní pás: Musí být dobře polstrovaný, žádné tintítko!

Kapsy

Čím víc kapes, tím lepší. I když máte jen jeden hlavní prostor a jednu kapsu ve „víku“, dá se přehlednost zvýšit použitím pytlíčků a igelitek, do kterých si věci roztřídíte.

Není to ale tak elegantní a zejména malým uživatelům pomůže, když ví, že v této kapsičce je hygiena a tato je svačinková…

Boční kapsy/síťky na pití: Čím dostupnější pití je, tím lepší. Hodí se, aby bylo možné lahev (1,5 l) možné zajistit ještě popruhem někde v půlce/u vršku.

Poutka

a popruhy „navíc“

Některé popruhy vypadají, že jsou na batohu navíc. Nemají žádnou očividnou funkci.

Jsou tam nachystané pro situace, kdy je potřeba připevnit na batoh kotlík, plachtu na přístřešek, která se nevešlla do batohu, nebo narychlo sundanou mikinu. 😉

Není třeba hledat batoh, který má všechny výše uvedené prvky. Spíš je to takové představení, abyste věděli, co od batohu můžete všechno očekávat a lépe se vám vybíralo podle vašich osobních preferencí. 😉